Czym jest pulsoksymetr i kiedy należy go użyć
Czym jest pulsoksymetr i kiedy należy go użyć

Pulsoksymetr – sposób działania oraz rodzaje

Pulsoksymetr jest to medyczne urządzenie pomiarowe, które umożliwia monitorowanie podstawowych parametrów życiowych. Zbudowany jest z dwóch części: jednostki centralnej, czyli źródła światła i czujnika, który sprawdza poziom pochłonięcia wiązki światła przez czerwone krwinki. Na rynku dostępne są pulsoksymetry:

 • stacjonarne, które pozwalają także zmierzyć ciśnienie tętnicze oraz kontrolować oddech, stosowane zazwyczaj w placówkach medycznych
 • przenośne (napalcowe i nadgarstkowe) stworzone z myślą o chorych, narażonych na niedotlenienie organizmu do używania w domu

Działanie tych urządzeń oparte jest na pomiarze pochłaniania przez erytrocyty dwóch długości fal promieniowania: czerwonego oraz podczerwonego. Wykorzystują one technikę spektrofotometrii transmisyjnej oraz mierzą różnice w optycznych właściwościach hemoglobiny utlenowanej i nieutlenowanej. W oparciu o to pulsoksymetry obliczają poziom oksyhemoglobiny, który jest przedstawiony w procentach.

Ceny i zastosowanie pulsoksymetru

Pulsoksymetry stosowane są przez personel medyczny między innymi:

 • u pacjentów podczas operacji w znieczuleniu ogólnym oraz po ich zakończeniu
 • w trakcie bronchoskopii
 • u chorych z zaburzeniami oddychania bądź niewydolnością oddechową
 • podczas wentylacji jednego płuca
 • przy znieczulaniu dzieci
 • podczas kontroli tlenoterapii
 • w trakcie monitorowania matki i płodu, wcześniaków oraz noworodków o niskiej masie urodzeniowej
 • u pacjentów w stanie ciężkim lub w śpiączce klinicznej.

Obecnie zastosowanie pulsoksymetru jest możliwe poza szpitalem. Urządzenia te, zwłaszcza mobilne, jak pulsoksymetr napalcowy CMS50D, stosowane są w domu przez osoby chore głównie na POChP lub astmę, a także sportowców uprawiających sporty wysokościowe, jak alpiniści czy skoczkowie spadochronowi.

Ceny pulsoksymetru zależą w głównej mierze od jego rodzaju oraz liczby dodatkowych funkcji, które posiada urządzenie. Modele napalcowe, przenośne będą tańsze od tych stacjonarnych. I tak za te tańsze i najprostsze egzemplarze zapłacimy kilkadziesiąt złotych, zaś za te urządzenia np. z wyświetlaczem będziemy musieli wydać kilkaset złotych.

Jak wybrać pulsoksymetr dla dzieci i niemowląt

Jeżeli poszukujemy pulsoksymetru dla dzieci, musimy pamiętać, by model odpowiednio dobrać do masy ciała naszej pociechy. Dla najmłodszych pacjentów powstały specjalne modele pediatryczne. Pulsoksymetry dla noworodków posiadają swoisty czujnik SpO2 z nietypową opaską na rzep o rozmiarze umożliwiającym dokonanie pomiaru u malutkich wcześniaków o bardzo niskiej masie urodzeniowej. Dla starszych dzieci, o masie powyżej 10 do 15 kg, istnieją specjalistyczne pediatryczne pulsoksymetry na palec, które posiadają mniejszą, specjalnie przystosowaną wypustkę.

Jak odczytać wyniki z pulsoksymetru

W większości pulsoksymetrów, na ich ekranie wyświetlany jest przede wszystkim wynik saturacji podany w procentach oraz wartość pulsu, która powinna mieścić się w granicach 60 do 100 uderzeń serca na jedną minutę.

Prawidłowy stopień saturacji krwi tlenem powinien mieścić się w granicach 95-98%. U osób starszych >70 lat poziom ten powinien wynosić od 94 do 98%, natomiast u pacjentów stosujących tlenoterapię 98-100%. Dopiero wynik poniżej 90% powinien nas zaniepokoić, gdyż świadczy on o ciężkiej niewydolności oddechowej.

Pulsoksymetr napalcowy CMS50D

Od niedawna na rynku dostępny jest pulsoksymetr firmy Contec Medical System, który możemy zakupić na stronie fagroncare.pl w atrakcyjnej cenie. Jest to model przenośny na palec, niezmiernie lekki i miarodajny. Posiada ekran, który wyświetla duże, czytelne znaki. Na wyświetlaczu można dostrzec oprócz wyniku saturacji i pulsu również stan baterii sprzętu oraz dwa wykresy, liniowy i kolumnowy. Zawiera także funkcję auto-wyłączania po upływie 5 sekund, gdy w urządzeniu nie ma palca. Jest to niewielki sprzęt, który bez problemu mogą używać nawet starsi pacjenci, gdyż jest on niezmiernie łatwy w obsłudze.

Bestsellery
Imuno TF® Complex
Imuno TF® Complex
95,00 zł 87,96 zł
szt.
Pigmerise® liposomal cream 50 ml
Pigmerise® liposomal cream 50 ml
66,00 zł 49,50 zł 53,66 zł 40,24 zł
szt.
TrichoTest ™ test genetyczny
TrichoTest ™ test genetyczny
990,00 zł 804,88 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl