Jak stosować wodę morską do nosa? Skuteczny sposób na katar i zapobieganie infekcjom
Jak stosować wodę morską do nosa? Skuteczny sposób na katar i zapobieganie infekcjom

Każdy z nas kojarzy, czym jest woda morska do nosa. Jest to naturalny, bezpieczny i sprawdzony preparat przeznaczony nie tylko do codziennej higieny nosa, ale również stosowany w przypadku wystąpienia kataru czy zapobieganiu różnego rodzaju infekcjom górnych dróg oddechowych. Występuje w dwóch formach, zarówno dla dzieci jak i dorosłych, a jej użycie nie przysparza żadnych problemów. Jednak należy pamiętać, że jak przy każdym medykamencie, istnieją także pewne ograniczenia, co do dozowania. Zatem jak stosować wodę morską do nosa? W jakich przypadkach będzie skuteczna?

Sól morska do nosa - skład i rodzaje

Woda morska to środek leczniczy, który stosuje się do nosa. Jest to bezpieczny preparat, gdyż w swoim składzie zawiera jedynie naturalne komponenty jak: potas, sód, cynk, magnez, selen, glin, żelazo, miedź oraz aniony siarczanowe, węglanowe i chlorkowe. Na rynku farmaceutycznym możemy spotkać dwie kategorie roztworów wody morskiej: izotoniczne i hipertoniczne, które różnią się stężeniem chlorku sodu oraz sposobem działania. Pierwszy rodzaj jest bardzo delikatny, gdyż posiada ciśnienie osmotyczne odpowiadające ciśnieniu, które panuje w organizmie ludzkim. Natomiast drugi rodzaj soli morskiej do nosa posiada to ciśnienie osmotyczne wyższe. Z tego wzglądu różnią się one między sobą sposobem działania.

Woda morska do nosa – stosowanie i działanie

Ogólnie mówiąc, dostępne w aptekach preparaty wody morskiej przede wszystkim:

  • udrażniają zatkany nos
  • oczyszczają go z różnego rodzaju drobnoustrojów, bakterii, wirusów, pyłków, patologicznych wydzielin i zanieczyszczeń
  • obkurczają jego śluzówkę
  • nawilżają błonę śluzową

Jednak ze względu na rodzaj wody morskiej do nosa, posiadają one różne zastosowanie. Roztwory izotoniczne, jak np. NaSol są delikatne, bez konserwantów, mogą być stosowane systematycznie przez dłuższy okres czasu, także u małych dzieci czy kobiet w ciąży. Tego rodzaju woda morska w sprayu idealnie sprawdza się do higieny nosa, nawilżania jego wysuszonej śluzówki, jak również profilaktyki wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych. Natomiast hipertoniczne wody morskie wyciągają nadmiar wody ze śluzówki nosa, niwelując obrzęk oraz przywracają jego drożność. Głównie są to wody morskie na katar – wirusowy, bakteryjny lub alergiczny, bądź zapalenie zatok, które stosuje się wyłącznie doraźnie, w przypadku wystąpienia infekcji. Są również preparatami wspomagającymi pacjentów, którzy mieli wykonywany zabieg operacyjny w obrębie nosa czy zatok.

Jak aplikować roztwór wody morskiej

Niezależnie od tego, czy jest to woda morska na katar, czy roztwór do oczyszczania nosa, każdy z tych preparatów występuje w postaci sprayu, który aplikuje się atomizerem. Preparaty przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci rozpylane są delikatnym strumieniem. Ich aplikowanie powinno odbywać się w pozycji leżącej na pleckach. Należy wówczas główkę malca delikatnie przechylić na bok, następnie końcówkę aplikatora umieścić w otworze nosowym, nacisnąć, po czym odczekać chwilę i czynność tę powtórzyć w drugim otworze nosowym. Na koniec, po upływie około 3 minut dobrze jest odciągnąć za pomocą aspiratora zalegającą w nosku malca wydzielinę. W przypadku większych dzieci oraz osób dorosłych, woda morska na zatkany nos rozpylana jest pod większym ciśnieniem, dzięki czemu szybciej jest oczyszczany nos. Można je używać na leżąco, a także w pozycji stojącej, pamiętając, by głowę delikatnie przechylić na bok.

NaSol – woda morska na zatkany nos

Na półkach w aptekach możemy spotkać NaSol firmy Fagron. Jest to izotoniczna sól morska do nosa z mikroelementami, która świetnie sprawdzi się do regularnej, codziennej higieny nosa. Preparat ten również nawilża śluzówkę nosa oraz działa wspomagająco podczas wystąpienia różnego rodzaju infekcji górnych dróg oddechowych, jak katar czy zapalenie zatok. Przeznaczony jest dla dorosłych oraz małych dzieci od pierwszego roku życia. Mogą z niej również korzystać alergicy oraz kobiety w ciąży - preparat ten jest w stu procentach bezpieczny.

Bestsellery
Imuno TF® Complex
Imuno TF® Complex

95,00 zł

87,96 zł

Pigmerise® liposomal cream  50 ml
Pigmerise® liposomal cream 50 ml

78,00 zł

63,41 zł

szt.
Zestaw kosmetyków do włosów Neogen™
Zestaw kosmetyków do włosów Neogen™

150,00 zł

121,95 zł

szt.
TrichoTest ™  test genetyczny
TrichoTest ™ test genetyczny

1 290,00 zł

1 048,78 zł

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl