Żel na blizny – najskuteczniejszy sposób na redukcję blizn
Żel na blizny – najskuteczniejszy sposób na redukcję blizn

W obecnych czasach większość z nas ogromną uwagę przywiązuje do swojego wyglądu zewnętrznego. Nic w tym dziwnego, gdyż coraz częściej stosunki międzyludzkie, a nawet rozwój kariery zawodowej w dużej mierze uzależniony jest od stopnia atrakcyjności człowieka. Z tych względów wiele osób stosuje różnego rodzaju metody, których zadaniem jest usunięcie wszelkich defektów na skórze, w tym blizn. Są to nieestetyczne pozostałości po różnego rodzaju ranach. Wielu osobom przysparzają kompleksów i są źródłem dyskomfortu. Rozwój kosmetologii oraz dermatologii umożliwił nieinwazyjną walkę z tymi zmianami skórnymi. Przykładem są żele na blizny, które w znacznym stopniu zmniejszają ich widoczność. Jak działa żel silikonowy na blizny i kiedy należy go stosować? Te i inne informacje opisujemy poniżej.

Co to są blizny?

Blizny to zmiany skórne, które są konsekwencją uszkodzenia skóry właściwej poprzez np. skaleczenie, oparzenie, świadome przecięcie chirurgiczne podczas operacji. W normalnym procesie gojenia się rany, powstały ubytek na początku uzupełnia się skrzepem krwi, który przekształca się w strupa, a następnie pokrywa się tkanką łączną włóknistą okrytą nabłonkiem. Początkowo zmiana ta jest mocno zaczerwieniona, następnie jasno różowa, z czasem blednieje i przybiera kremowo-perłową barwę. Jednak niekiedy zdarza się, iż w wyniku predyspozycji genetycznych oraz uwarunkowań osobniczych, uszkodzenie zbyt głębokie, nie jest w stanie się zregenerować i ostateczny wygląd blizn może być nieestetyczny, bardzo widoczny oraz szpecący ciało.

Możemy wyróżnić kilka rodzajów blizn. Ich podział, a także leczenie uzależnione jest od sposobu i przyczyny ich powstania, wielkości, umiejscowienia na ciele, czasu gojenia się, a także indywidualnych skłonności dziedzicznych do bliznowacenia. Podstawowy podział obejmuje dwa typy blizn:

  • Przerostowe, które powstają podczas wielokrotnego rozciągania rany powodującego nadmierną produkcję włókien kolagenowych, posiadają wypukłą, pogrubioną powierzchnię z licznymi wypustkami;
  • Zanikowe, które tworzą się w wyniku powstawania nieodpowiedniej ilości kolagenu w trakcie gojenia się rany, posiadają cienką, zapadniętą warstwę wierzchnią.

Blizny – jak się ich pozbyć?

We wszystkich rodzajach blizn można ograniczyć ich widoczność. Aby uzyskać najlepszy efekt, należy rozpocząć ich niwelowanie bezpośrednio po zasklepieniu rany poprzez dobranie odpowiednich środków oraz metod. W obecnej chwili istnieje wiele metod radzenia sobie z niwelowaniem blizn, jak np. zabiegi dermatologiczne, metody dermokosmetyczne i kosmetyczne czy operacje plastyczne. Jednak na początek walkę z bliznami powinniśmy rozpocząć od metod nieinwazyjnych, które polegają na zastosowaniu kosmetyków czy wyrobów medycznych. W aptekach znajduje się wiele dostępnych preparatów na blizny. Wśród nich znajdziemy: doustne preparaty witaminowe, kremy z masą perłową bądź śluzem ślimaka chilijskiego, żele z dimetikonem oraz simetikonem, kremy lub żele z heparyną, alantoiną i wyciągiem z cebuli, przełomowe oraz bardziej skuteczniejsze plastry czy żele silikonowe, jak np. Nourisil ™ MD firmy Fagron.

usuwanie blizn

Dlaczego warto zastosować żel silikonowy?Jak sama nazwa mówi, żele te zawierają silikon. Jest to materiał, który ma bardzo podobną rozciągliwość do skóry człowieka i bez ograniczeń przepuszcza tlen. Nie wnika przez naskórek oraz stwarza swoistą barierę dla licznych bakterii oraz negatywnych bodźców środowiska zewnętrznego. Jest on świetnie tolerowany, dlatego można go stosować u osób posiadających wrażliwą i alergiczną skórę. Surowiec ten jest bardzo lekki i bez problemu można stosować w ciężko dostępnych miejscach naszego ciała.

Działanie żelu na blizny

Żele silikonowe są przełomem w nieinwazyjnym leczeniu blizn, gdyż można je stosować w każdym ich rodzaju. Mają działanie przede wszystkim ochronne i nawilżające. Tworzą one przezroczystą, cienką warstwę okluzyjną na skórze, która hamuje odparowywanie wilgoci, dzięki czemu blizna jest bardziej uelastyczniona. W wyniku tego ograniczone jest wysuszanie skóry, a tym samym zanika uczucie napięcia oraz świądu blizn. Ta samowysychająca, niewidzialna warstwa bardzo dobrze przepuszcza tlen, co stwarza optymalne warunki podczas gojenia się ran.

Od kiedy stosować żel na blizny?

Silikonowy żel na blizny powinniśmy zacząć stosować już kilka dni od pojawienia się uszkodzenia skóry, ale (co ważne!) po jej zabliźnieniu. Wówczas, w początkowej fazie procesu gojenia się rany, gdy nie występują wysięki ropne oraz stany zapalne, blizna jest świeża, koloru czerwonego i ulega przebudowie. Jest to idealny moment, aby zastosować żel silikonowy, który pozytywnie wpłynie na szybsze i prawidłowe zagojenie się rany. Zapewne każdy zada pytanie: jak długo stosować żel na blizny? Otóż, jak wiemy, okres przekształcania się blizn trwa od kilku miesięcy, nawet do około dwóch lat. Zatem silikonowe żele należy stosować minimum przez 3 miesiące, gdyż w tym czasie produkcja kolagenu oraz przebudowa nowej tkanki zachodzi najintensywniej.

Bestsellery
Pulsoksymetr napalcowy CMS50D
Pulsoksymetr napalcowy CMS50D
139,00 zł
szt.
Szampon do włosów Neogen™ NeoWash
Szampon do włosów Neogen™ NeoWash
39,00 zł
szt.
Żel na blizny Nourisil™MD
Żel na blizny Nourisil™MD
89,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl